mlodedrwale - arcyciekawy i przewspaniały blog o wszystkim

DIY Wszystkie

Cześć!

Dzisiaj krótki wpis, bo robotę da się z powodzeniem skończyć w niecałą godzinę! Z wymienioną w tytule czynnością zwlekałem bardzo długo, szczególnie biorąc pod uwagę jak prosta i szybka jest to rzecz. Zwlekałem chyba głównie dlatego, że bałem się, że będę musiał kupić odpowiednią rurę grubościenną (wyszperać na złomie), zanieść ją do tokarza, aby ją przetoczył na odpowiednią grubość itp. Aż pewnego razu na allegro natrafiłem na ofertę sklepu z tłoczyskami do siłowników i za ~200pln (z przesyłką) kupiłem tłoczysko do siłownika o średnicy 70mm i długości 53 cm (oryginalna kolumna miała 50cm), hartowane powierzchniowo i chromowane! Nowa kolumna, bez przeszukiwania złomowiska, słuchania marudzeń tokarza, kurierem do rąk własnych.

Ten krótki opis dotyczy wiertarko-frezarki ZX7016, popularnej “Zosi”, ale myślą, że podobnie będzie wyglądało to w innych wiertarkach kolumnowych, w których w ramach oszczędności za kolumnę służy wiotka rura cienkościenna.

Porównanie nowej i starej kolumny.

Cała operacja pokazana jest w poniższej galerii. Na dwie rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę:

Jeśli użyjemy pełnego wałka to nie może on wsunąć się do końca, tak jak kolumna zrobiona z rury, ponieważ będzie zawadzał o krzywkę, służącą do napinania pasków klinowych – ta która przesuwa silnik. Po wsunięciu do końca głowicy, trzeba ją z powrotem wysunąć ok 1 cm i będzie super.

Druga rzecz to to, że mechanizm zaciskowy w głowicy, który zaciskamy by głowica nie kręciła się na kolumnie jest przystosowany do oryginalnej, plastelinowej kolumny i nie da rady go zacisnąć na porządnym wałku. Najprościej przewiercić głowicę, wywiercić i nagwintować otwór w kolumnie i złapać to mocną śrubą.

Podsumowanie, bo musi być jakieś podsumowanie.

Jak bym dostał nową maszynę. Jest wielokrotnie cichsza. Nie wpada w jakieś podejrzano głośne wibracje. Podejrzewałem, że będzie sztywniejsza i rzeczywiście jest, ale nie wiedziałem, że aż tak poprawi się kultura pracy, aż chce się frezować 😀
Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.