mlodedrwale - arcyciekawy i przewspaniały blog o wszystkim

DIY Wszystkie

PARKSIDE PMB 1100 A1

Piła po rozpakowaniu jest dość duża.

Cześć! Tym razem wpis będzie o pile PARKSIDE PMB 1100 A1.

Długo się zastanawiałem nad zakupem idealnej piły/ przecinarki do metalu. Brałem pod uwagę tradycyjną “gumówkę” – przecinarkę z tarczą ścierną i silnikiem o mocy kilku kw. To wbrew pozorom dość tania opcja, mająca jednak spore wady w postaci hałasu, iskier, pyłu i dymu oraz niestety niespecjalnej dokładności cięcia. Myślałem też o tarczówce Evolution, która pozbawiona większości wad gumówki wydaje się być super sprawą, trochę tylko odstrasza cena i trwałość tarcz. Trzecia najlepsza chyba opcja to przecinarka taśmowa. W miarę cicha, sama tnie, nie nagrzewa, nie iskrzy, nie śmierdzi itp. Jednak najtańsze przecinarki taśmowe kosztują ok 1200 i zajmują dużo miejsca. Poza tym o tych najtańszych opinia jest taka, żeby ich nie kupować, tylko dozbierać do lepszych.

PARKSIDE PMB 1100 A1, imadło mocowane na płaskowniku

Piła nie umożliwia cięcia małych detali, można sobie z tym poradzić mocując imadło na płaskowniku i zamocować je w imadle piły.

Długi czas zastanawiałem się który sprzęt będzie najlepszym wyborem, aż w końcu na rynku pojawiła się ona – Przecinarka PMB 1100 A1. Szybko podjąłem decyzję, choć wiedziałem, że jest to sprzęt pełen wad.

Właśnie od wyliczania wad rozpocznę.

 • Przede wszystkim podstawa – jest zbyt wiotka, wystarczy złapać piłę za uchwyt i lekko pociągnąć w którąkolwiek stronę, żeby zobaczyć, że blaszana, wzmocniona co prawda, ale nadal zbyt słabo podstawa poddaje się i odgina w każdą możliwą stronę.

  Podstawa piły

  Zbyt wiotka podstawa z tłoczonej blachy

 • Drugą rzeczą rzucającą się w oczy to to, że piła fabrycznie jest rozregulowana i producent nie przewidział możliwości jej regulacji. Brzeszczot mojego egzemplarza był nachylony w stosunku do “imadła” przez co piła strasznie ukosowała. Na szczęście udało się to wyregulować za pomocą podkładek z blaszek inpostu 😉
Regulacja piły

“Regulacja” za pomocą dwu przyciętych blaszek inpostu.

 • Mało precyzyjna regulacja, trzeba sobie pomóc kątownikiem/ kątomierzem do dokładnego ustawienia kąta cięcia.

  kątownik, brzeszczot

  Ustawienie kąta cięcia za pomocą kątownika

 • Lampka działała około 20 sekund i umarła.
 • Ten mały trzpień blokujący jest bardzo irytujący, ma zapobiegać samoczynnemu opadaniu piły, ale wystarczy mocniej skręcić zawias, by piła nie opadała samoczynnie, tylko poruszała się z lekkim oporem. Trzpień tak irytował, że go zablokowałem kawałkiem profila.
  Zablokowany trzpień blokujący

Wad jest oczywiście więcej, co jest zrozumiałe w takiej cenie, przejdę jednak do zalet:

Przede wszystkim niezaprzeczalna zaletą jest to, że piła działa. Ten lidlowski wyrób potrafi ciąć w miarę równo nie tylko cienkie profile ale też np. płaskownik 100x15mm. Ciąłem nim też profil zamknięty 80×80 o grubości 3 mm. I co? I dało radę. Jak dla mnie bomba. Zanim kupiłem tę piłę męczyłem się z cięciem stali szlifierką kątową, też się dało, ale jakim kosztem: brud, smród, iskry, i hałas taki, że bez nauszników nie podchodź. Podsumowując:

 • Czy warto kupić tę piłę?
 • Do sporadycznego, wokółdomowego użytku, by co jakiś czas coś pociąć i zespawać jak najbardziej tak. Do poważniejszych rzeczy rozglądał bym się za czymś innym w poważniejszej cenie, rozmiarze i wadze.

 • Czy za tę cenę znajdę coś lepszego?
 • Chyba nie, chyba że jakaś mega okazja na olx, ale nigdy takiej nie widziałem.

Blokada włącznika piły? Po co, a na co to komu potrzebne?

 • Czy to najlepsza piła na rynku?
 • Nie, jak, skąd w ogóle ten pomysł.

I to chyba na razie koniec tej krótkiej recenzji, jak się piła zepsuje, albo wymyślę jakiś ciekawy z nią patent to napiszę.

Ps. Oryginalna taśma ma 1140mm długości i 12,7 mm szerokości – producent zapomniał o tym wspomnieć w instrukcji. Takie taśmy są ogólnie dostępne na rynku w cenie poniżej 20 pln.komentarze 3

 1. Mariusz Grabowski pisze:

  Dziękuje za info szczególnie rozmiar taśmy.

 2. Mariusz Grabowski pisze:

  Proszę podać link z tymi piłami w takiej cenie 20zl będę bardzo wdzięczny DZIĘKUJE.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.