mlodedrwale - arcyciekawy i przewspaniały blog o wszystkim

DIY Foto Wszystkie

Dzisiaj chciałbym przedstawić urządzenie do robienia sekwencji zdjęć obiektów umieszczonych na specjalnej obrotowej platformie. Po wykonaniu każdego zdjęcia maszynka obraca platformę, zatrzymuje ją, czeka aż drgania platformy ustąpią i robi kolejne zdjęcie.

Proste urządzenie diy do zdjęć 360d

 

Jak widać obudowa została wykonana niespecjalnie starannie dlatego że po pierwszych próbach okazało się, ze nie działa do końca tak jak powinno!
Założyłem, że elementem wykonawczym maszynki będzie silnik krokowy na którego osi będzie umieszczona platforma (swoją wyciąłem laserem z białej plexi 5mm w zakładzie produkującym reklamy).

Mocowanie silnika krokowego do obudowy maszynki

Silnik zamocowany jest bezpośrednio w górnej ściance obudowy.
Niestety, żeby chcąc wykonać urządzenie jak najniższym kosztem zamiast wykorzystać scalony sterownik silnika krokowego zrobiłem prosty sterownik na tranzystorach sterowany półkrokowo. I właśnie tutaj jest pogrzebany pies! Niestety przy 400 półkrokach platforma nie kręci się płynnie, tylko szarpie za każdym krokiem. Początek i koniec ruchu to dość mocne zrywy, które mogą powodować przesuwanie się przedmiotów na platformie, a próba spowolnienia obrotów nie przynosi zamierzonych efektów, a wręcz przeciwnie – platforma przy każdym kroku wpada w rezonanse i nieprzyklejone przedmioty zsuwają się z platformy 🙁
Wydaje mi się, że jedynym sposobem na poprawę tego stanu rzeczy jest sterownik z mikrokrokiem lub przekładnia.
Schemat sterownika

Mimo że projekt uznaję za nie udany postanowiłem zamieścić schematy, wzór płytki i program – może się komuś przyda 🙂

sterownik urządzenia

Schemat i płytka wydają się banalne więc ich nie opisuję – wszystko opiera się o atmegę8 i 4 mosfety. Każda gałąź uzwojeń silnika krokowego pobiera ok 1A więc musiałem zastosować mocny zasilacz – wykorzystałem taki od routera o napięciu 5V i wydajności 3A. Płytka przystosowana jest do programowania za pomocą bootloadera AVR Ferret. Wyzwalanie aparatu odbywa sie za pomocą tranzystora zwierającego ze sobą 2 przewody wężyka spustowego – sposób prosty i skuteczny 🙂 Wyzwalanie lamp błyskowych odbywa się za pomocą kabla podłączonego do aparatu – sterownik wyzwala migawkę aparatu a aparat – lampy.

Tutaj są do pobrania pliki projektu (EAGLE oraz Atmel Studio)komentarze 2

 1. Rysiek pisze:

  Hej!
  Domyślam się, że będziesz tworzył zdjęcia 3D z serii fotek. Jaki software planujesz użyć?
  Pomyśl nad jakimś innym oświetleniem stołu np. LED lub reflektorki halogenowe bo przy takiej ilości fotek dla jednego obiektu szybko przepalisz żarnik w lampie.
  Przy kilku punktach oświetlenia dodatkowo unikniesz cienia.

 2. Jacek pisze:

  Witam,

  Czy mogę prosić autora o kontakt mailowy? Mam kilka pytań 🙂

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.