mlodedrwale - arcyciekawy i przewspaniały blog o wszystkim

DIY Wszystkie

Dzień dobry!

Dzisiaj przedstawię Państwu opis budowy prostej, drewnianej, topornej rzec by można amatorskiej frezareczki CNC.

Odkąd pamiętam, zawsze marzyłem o takim urządzeniu! Zawsze wiedziałem, że chcę takie urządzenie posiadać, choć nie wiedziałem (i do dzisiaj nie wiem) do czego miałbym je wykorzystywać. Nie przeszkodziło mi to jednak w realizacji dziecięcego marzenia i budowy takiej uproszczonej konstrukcji.

Projekt maszyny powstał w programie”Sketchup” – nie dlatego, żeby ten program był stworzony do projektowania, ale był akurat pod ręką i uznałem, że się nadaje na tyle, by sprostać moim wymaganiom 🙂

Projekt frezarki cnc diy w sketchup project

Projekt zakładał (i tak zostało wykonane)

 • Pole robocze: 300x400x150
 • Wałki podparte 16mm
 •  Materiał: Sklejka 18 mm

Na etym etapie nie wiedziałem jeszcze jak będzie wyglądał napęd.
Zacząłem od zamówienia desek pociętych na wymiar (za pomocą maszyny cnc!).  Sklejka przyszła w paczce, pocięta niemal idealnie! Paczka ważyła bardzo dużo, kurier nie chciał jej wnieść do mieszkania, więc dzień po jej otrzymaniu cierpiałem na zakwasy!

Sklejka pocięta cnc, części do maszyny cnc

Następnie z kawałka płyty paździerzowej zrobiłem sobie stolik, żeby było wygodnie pracować:

Stanowisko pracy przy budowie maszyny cnc

Stolik jest trochę krzywy, dzięki czemu idealnie komponuje się z taboretem zwanym przez fachowców z branży “podwójne odwrócone hiszpańskie jojo bez dalmierza”. Uważny czytelnik zauważy też na zdjęciu niepotrzebnego misia, który jest co prawda niepotrzebny, ale szkoda go wyrzucić.

Kolejnym etapem, było poskręcanie wszystkiego jak najdokładniej się dało. Zacząłem od sklejenia i skręcenia ze sobą wszystkich elementów, które wg projektu miały być podwójnej grubości: sporniki bramy oraz przednia i tylna ściana bramy.

Części potrzebne do budowy maszyny cnc

Dalsza część pracy, to wiercenie, skręcanie, wiercenie, skręcanie, przymierzanie.

Łączenie elementów ze sklejki za pomocą ścisków kątowych

Przy skręcaniu bardzo przydają się ściski kątowe. Kosztują niewiele, i bardzo pomagają przy pracy.

Dalej było znów skręcanie i wiercenie:

Diy belka bramy maszyny cnc, konstrukcja skrzynkowa z prowadnicami podpartymi

Wbrew pozorom, cała robota zajmuje dość dużo czasu i jest męcząca. Szczególnie jeśli jest to pierwsze starcie ze stolarstwem!
Prowadnice, które kupiłem miały po pół metra i dla osi X i Y nie musiałem ich ciąć, wystarczyło, przymierzyć, nawiercić otwory i przykręcić 🙂

Wstępny etap konstrukcji frezarki cnc ze sklejki

Na tym etapie maszyna jest już bardzo ciężka, a dalej będzie jeszcze gorzej! Patrząc na projekt wydawało mi się, że powstanie urządzenie raczej kompaktowych rozmiarów, biurkowe, może nawet przenośne. W rzeczywistości przenoszenie jej , czy nawet przesuwanie jest raczej mało przyjemną walką z materią.

Budowa cnc w domu, oś Z prawie skończona

Prowadnice osi Z musiałem przyciąć, posłużyłem się do tego szlifierką kątową na specjalnym stojaku. Stojak pozwolił na otrzymanie w miarę prostych cięć, natomiast nauszniki sprawiły, że nie muszę wyrabiać sobie karty członkowskiej związku głuchych.

Konstrukcja osi Z frezarki cnc

Jak widać, nie wszystkie śruby udało się wkręcić idealnie, na szczęście udało się zachować odpowiednie kąty i maszyna jest w miarę prosta (jak na konstrukcję drewnianą oczywiście).

Zapraszam na kolejną część o tutaj!

 komentarzy 14

 1. mirekk36 pisze:

  czy mógłbym się dowiedzieć gdzie można kupić takie prowadnice metalowe z tymi wózkami ? jakiś link do sklepu? Byłbym wdzięczny

 2. mlodedrwale pisze:

  Cześć!

  Ja kupowałem na http://www.e-poltechcnc.pl/ , nie wiem jak jest teraz, ale kiedy kupowałem prowadnice to tam było najtaniej i tylko tam mieli wałki podparte już “na gotowo”, czyli że nie trzeba było wiercić w hartowanej stali a potem tego gwintować, co znacznie ułatwia pracę 🙂

  Pozdrawiam!

 3. mirekk36 pisze:

  dziękuję uprzejmie za info 😉

 4. JA pisze:

  1. Czy projekt w sketchupie można gdzieś pobrać? Robiłeś sam czy korzystałeś z istniejącego?
  2. Gdzie można zamówić przycięcie sklejki na wymiar maszyną cnc?
  3. Po co skracałeś prowadnicę Z? Czy można wykorzystać standardową 500 mm? I mniej roboty z cięciem by było 🙂

  • mlodedrwale pisze:

   Cześć!

   Ad 1. Tak, można z trzeciej części tego artykułu, na samym dole jest projekt.
   Ad 2. Niestety firma nie ma strony, spytam człowieka, czy mogę podać maila i dam znać, czy się zgodził, jeśli się zgodzi, to podam maila.
   Ad 3. Jeśli bym chciał większy skok zetki, to musiałbym podwyższyć bramę, ale wolałem zostawić niższą, ale sztywniejszą. Przy niskiej bramie i niedużym skoku te prowadnicze były by dużo za długie i wystawały by ponad maszynę co było by bez sensu! Przecięcie tych prowadnic nie jest aż tak trudne, szczególnie jak się ma szlifierkę kątową ze statywem (to jest dość tania maszyna, a niezwykle przydatna, także do cięcia różnych innych rzeczy, np prętów gwintowanych itp.). Przy cięciu trzeba uważać, by nie rozhartować prowadnicy – trzeba pilnować, czy się nie nagrzewa za bardzo i ciąć na kilka razy!!!

 5. JA pisze:

  Dzięki za odpowiedzi Drwalu!

  PS. Jaki jest orientacyjny koszt takiej sklejki? Robię kosztorys.

  • mlodedrwale pisze:

   Mnie sklejka kosztowała ok 500pln razem z przesyłką 🙂 Jak znajdziesz taniej to daj znać proszę, bo kombinuję nad kolejną maszynką i chciałbym trochę przyoszczędzić na materiałach!

 6. […] drewna w nim niż w IKEA 😉 Zapraszam do obejrzenia fotek z projektu lub od razu do przejścia do strony projektu aby zapoznać się ze […]

 7. RR pisze:

  Taki miś jest potrzebny żeby podpowiadać co jak masz robić… 😉

 8. Szrank pisze:

  Próbowałeś już z aluminium coś wycinać?

 9. ryhopl pisze:

  W castoramie sklejka kosztowała mnie około 380 pln bez otworów i cięć ukośnych, docinają tylko po liniach prostych, dokładność zależy od gościa który tnie piłą, mi przyciął nawet dokładnie.

 10. Valeri Pugatsov pisze:

  Do you have self or can give to me advice where in Poland possible to order

  and to buy (any real or online shop – sklep) this kind of products?

  CNC 1610,3 osi mini diy cnc grawerowanie maszyny

  thank you in advace

 11. seba pisze:

  Witam, myśle coś takiego zrobić na pierwszą frezarke, ale w osi Z nie zmieszczę śruby trapezowej do napędu i zmuszony jestem przewymiarować całą brame 😉 Można do Pana jakiś kontakt prosić ?

 12. Remik pisze:

  Pierwsza część wygląda obiecująco, czas na część drugą jestem bardzo ciekawy jaki będzie efekt końcowy, przechodzę do 2 artykułu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.